Co wziąć pod uwagę, urządzając pokój dziecięcy?

Co wziąć pod uwagę, urządzając pokój dziecięcy?

Chyba każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego to ogromne wyzwanie. Warto zastanowić się, jakie elementy wyposażenia są niezbędne w tym wnętrzu, a także – czym powinny się wyróżniać.

Jakie powinny być meble do pokoju dziecięcego?

Meble do pokoju dziecięcego powinny być przede wszystkim bezpieczne – jest to cecha priorytetowa. Zwłaszcza w przypadku pokoju malucha, meble powinny być wykonane z nietoksycznych i bezpiecznych materiałów. Przy ich wyborze bezwzględnie należy unikać także ostrych krawędzi i innych potencjalnie niebezpiecznych elementów, dla których nie powinno być miejsca w meblach dziecięcych. Z uwagi na to, że dzieci z reguły są bardzo aktywne, meble do dziecięcego pokoju powinny być odporne na intensywne użytkowanie, trwałe i wytrzymałe. Warto także zwrócić uwagę na ich dostosowanie do wzrostu malucha – jest to szczególnie istotne w przypadku takich mebli jak łóżka, biurka czy też krzesła. Nie bez znaczenia jest również wzornictwo mebli – powinny być one dopasowane do ogólnej estetyki wnętrza oraz estetycznych preferencji malucha.

Jakich mebli nie może zabraknąć w dziecięcym pokoju?

Dziecięcy pokój powinien być przytulną i funkcjonalną przestrzenią. Musi znaleźć się w nim miejsce zarówno do nauki, jak i odpoczynku. Dzieci, które chodzą już do szkoły, nie mogą obejść się bez ergonomicznego krzesła i biurka. Pokój dziecięcy lub młodzieżowy warto zaopatrzyć także w wygodny fotel tapicerowany, który pozwoli dziecku zrelaksować się po dniu pełnym aktywności. Aby maluch mógł utrzymać porządek w swojej prywatnej przestrzeni, w pokoju dziecięcym muszą znaleźć się różnego rodzaju pojemne kosze na zabawki lub też skrzynie przeznaczone do przechowywania dziecięcych skarbów. Rzecz jasna, w sypialni dziecka nie może zabraknąć także komfortowego, dopasowanego pod względem rozmiaru łóżka.

Pozwól dziecku decydować!

Rodzice, którzy są w trakcie urządzania pokoju dziecięcego, powinni zaangażować malucha w proces projektowania jego prywatnej przestrzeni. Ważne, aby dziecko mogło wyrazić swoje pomysły i preferencje. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby maluch samodzielnie wybrał kolory ścian i dodatków do swojego pokoju, a także brał aktywny udział w projektowaniu wnętrza. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego trzeba bowiem pamiętać, że jest to przestrzeń, która ma nie tylko sprzyjać rozwojowi, nauce i odpoczynkowi, ale także – odzwierciedlać osobowość i pasję młodego człowieka.