Kołdra obciążeniowa – jak działa i czy warto pod nią spać?

Kołdra obciążeniowa – jak działa i czy warto pod nią spać?

Kołdra obciążeniowa zyskuje coraz większą popularność na naszym rynku. Kupić ją można już w większości sieciówek z domowym wyposażeniem. Czym tak właściwie jest kołdra obciążeniowa i jakie ma działanie? Jeśli jesteś ciekawy tego zagadnienia, koniecznie zostań z nami do końca artykułu. Zapraszamy do lektury!

Czym właściwie jest kołdra obciązeniowa?

Kołdra obciążeniowa znana także jako kołdra sensoryczna to specjalistyczny produkt terapeutyczny, który pomóc może przy wielu zaburzeniach związanych z sensoryką ciała zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Kołdra obciążeniowa na pierwszy rzut oka wygląda jak typowe okrycie podczas snu, jednak główną różnicą jest jej ciężar. Kołdra taka ważyć może od 4 do nawet 12 kg, a jej wagę dobiera się do masy ciała osoby, która ma pod nią spać.

Czym wypełniona jest kołdra obciążeniowa?

Wypełnienie kołdry sensorycznej znacznie różni się od tego standardowego. Kołdra obciążeniowa, aby uzyskać odpowiednią wagę, wypełniana jest szklanymi granulkami lub naturalnym żwirkiem. Wypełnienie to jest zupełnie niewyczuwalne, a sama kołdra jest bardzo przyjemna w użytkowaniu.

Działanie kołdry obciążeniowej

Kołdra sensoryczna, dzięki swojej wadze, dociska ciało do materaca stymulując tym samym układ proprioceptywny, który nazywany jest inaczej systemem czucia głębokiego, dzięki któremu możemy odczuwać świadomość własnego ciała. Receptory tego układu – proprioceptory znajdują się w naszych mięśniach, stawach, ścięgnach, oczach i uszach. Nacisk od kołdry obciążeniowej uspokaja i wycisza, a to z kolei pomaga zmniejszyć skutki zaburzeń takich jak: bezsenność, ADHD, autyzm, zespół Downa, Aspergera czy Tourette'a, a także pomóc przy zaburzeniach lękowych.

Jak dobrać wagę kołdry obciążeniowej?

Wagę kołdry sensorycznej dobiera się do wagi cała osoby, która ma z niej korzystać. Najczęściej jest to 10-15% masy ciała użytkownika. Dlatego np. kołdra obciążeniowa 6 kg sprawdzi się dla osób z wagą od ok. 45 do 60 kilogramów, a kołdra o wadze 10 kg będzie wskazana dla osób, których waga mieści się w przedziale między ok. 75, a 100 kg.

Jaki jest koszt kołdry obciążeniowej?

Cena kołdry sensorycznej zależeć będzie od jej wagi, jednak warto liczyć się, że koszt takiego okrycia mieści się w przedziale od 150 do nawet 800 zł w przypadku bardzo ciężkich kołder. Kołdra obciążeniowa ma bardzo wiele zalet, dlatego warto wypróbować spanie pod nią, jeśli odczuwasz problem ze swoją sensoryką ciała. Sprawdzi się ona zarówno u osób z wymienionymi wyżej zaburzeniami, ale także u tych, którzy borykają się z problemami ze snem jak i odczuwają permanentny stres. Warto także zainteresować się nią, jeśli odczuwasz stały niepokój.